Když dálniční známka sází stromy – jak czdalnice.cz pomáhá přírodě?

Přiznám se, že když jsem poprvé slyšel o přechodu z nalepovacích kuponů na edalnice, byl jsem skeptický. Další digitalizace, další změna, další systém, který si budu muset osvojit. Dnes už ale vím, že to byla změna k lepšímu – a nejen kvůli tomu, že nemusím škrábat staré známky z předního skla. Díky projektům jako czdalnice.cz se totiž i taková banální věc jako nákup dálniční známky může stát příležitostí, jak pomoci životnímu prostředí.
Minulý rok jsem řešil koupi nové roční známky doslova na poslední chvíli. Byl 31. leden, a já si vzpomněl, že mi končí platnost té staré digitální. Naštěstí dnes už stačí pár kliků. A právě tehdy jsem narazil na službu czdalnice.cz, která mě překvapila svým přesahem – za každou prodanou známku totiž přispívají na výsadbu stromů! Konečně něco, co dává smysl, pomyslel jsem si.
Jak funguje nákup elektronické dálniční známky?
S klasickými nálepkami jsme se rozloučili nadobro. Dnešní elektronická evidence šetří čas i nervy. Stačí zadat SPZ, typ auta a dobu platnosti. Žádné lepení, žádné škrábání, žádné fronty u benzínek poslední den v lednu.
Systém edalnice cz jede už několik let a musím říct, že jsem si na něj zvykl rychleji, než jsem čekal. Jasně, ze začátku byly dětské nemoci, to nepopírám. Známý mi vyprávěl, jak při spuštění systému čekal na validaci platby skoro dvě hodiny a málem zmeškal důležitou schůzku, protože nechtěl vyjet bez platné známky.
Ale to už je dávno pryč. Dneska koupíte známku za pár minut a potvrzení přijde takřka okamžitě. Vlastně je to až neuvěřitelné, jak jednoduchý ten systém je. Naposledy jsem nákup přes czdalnice.cz zvládl přímo na dálnici na odpočívadle – rychlejší než si koupit kafe.
Co mě přimělo koupit známku přes ekologický projekt
Každá jízda po dálnici zanechává uhlíkovou stopu. Proč ji tedy aspoň částečně nekompenzovat?
Když jsem zjistil, že existuje služba czdalnice.cz, která z manipulačního poplatku za nákup elektronické dálniční známky financuje výsadbu stromů, neváhal jsem ani minutu. Jasně, zaplatil jsem o něco víc než při nákupu přímo přes oficiální web, ale ten dobrý pocit za to stál.
Pamatuju si, jak mi dcera nedávno při jízdě po D1 začala vykládat o globálním oteplování, které probírali ve škole. „Tati, a my těm autům nemůžeme zakázat, aby vypouštěly ty škodliviny?“ ptala se mě s dětskou nevinností. Vysvětlil jsem jí, že to tak jednoduché není, ale že existují způsoby, jak aspoň trochu pomoci. Když jsem jí pověděl o projektu czdalnice.cz s výsadbou stromů, rozzářily se jí oči. „To je super, tak příště známku koupíme tam, jo?“
Proč stromy pomáhají a jak to vlastně funguje?
Doprava produkuje téměř čtvrtinu všech emisí CO2 v Evropě. To je šílené číslo. A osobní auta z toho mají na svědomí přes 60 %. Každá naše jízda tedy přispívá k problému.
Co ale umí stromy? Pohlcují CO2 a produkují kyslík. Jeden vzrostlý strom dokáže za rok absorbovat až 25 kg oxidu uhličitého. To znamená, že když projekt czdalnice.cz vysadí tisíce stromů, má to reálný dopad. Nejde jen o marketingový trik nebo greenwashing – je to faktický příspěvek k řešení.
Sám jsem byl překvapený, když jsem zjistil, že jen díky manipulačním poplatkům se na czdalnice.cz podařilo vysadit přes 30 000 stromů. To už je pořádný lesík!
Jak jsem se stal součástí změny díky jednoduché známce
Musím přiznat, že mě to chytlo. Po nákupu známky na czdalnice.cz jsem začal sledovat, kolik stromů už bylo vysazeno. Dokonce jsem jednou vzal rodinu na výlet do místa, kde probíhala jarní výsadba. Děti byly nadšené, že mohly samy zasadit několik stromků. A já měl radost, že vidím přímý dopad svého rozhodnutí.
Je to zvláštní pocit, když si uvědomíte, že i taková banální věc jako koupě dálniční známky může mít širší přesah. Nejde o to spasit svět jednou akcí, ale o to být součástí pozitivní změny.
Kompenzace emisí jako moderní přístup
Koncept kompenzace uhlíkové stopy není nový, ale teprve teď se dostává do širšího povědomí. Firmy jako projekt czdalnice.cz dělají přesně to, co je potřeba – propojují běžné nákupy s ekologickým přesahem.
Je mi jasné, že nejlepší by bylo nejezdit autem vůbec. Jenže ruku na srdce – kdo z nás může v dnešní době úplně přestat používat auto? Prakticky nikdo. Zvlášť když bydlíte mimo město jako já. Takže druhá nejlepší varianta je aspoň nějak kompenzovat dopad, který naše jízdy mají.
Za mě je tohle přesně ta cesta, kterou bychom se měli ubírat. Místo velkých slov a prázdných prohlášení konkrétní malé kroky, které v součtu dávají velký výsledek.
Když příště budete potřebovat koupit nebo prodloužit dálniční známku, možná si vzpomenete na tenhle článek. A možná si řeknete, že pár desítek korun navíc za manipulační poplatek není tak vysoká cena za lepší pocit a konkrétní pomoc přírodě. Já už vím, kde budu známku kupovat i příští rok – jednoznačně na czdalnice.cz.