Jak je to s obytnými auty, přívěsy a řidičským průkazem?
Láká vás představa svobodného cestování? Už žádné penziony, hotely či apartmány – jen vy, váš karavan a dobrodružství, na které hned tak nezapomenete… Ale přestaňte na chvíli snít a raději si ujasněte důležité informace související s řidičským průkazem a hmotnostmi auta i přívěsu.
Obytná auta lze rozdělit do tří základních skupin. Do té nejmenší patří vestavby do dodávek a jejich obvyklá hmotnost nepřesáhne 3,5 tuny. Dobrá zpráva je, že tyto obytné vozy můžete řídit s řidičským průkazem pro skupinu B.
Další skupinou jsou nástavby s původní kabinou a zbytkem vozu postaveným s ohledem na potřeby karavanisty. I tyto obytná auta obvykle neváží více jak 3,5 tuny. Magickou hranici však leckdy přesáhnou plně integrovaná obytná auta. Na ty vám řidičák pro auto stačit nebude.
Co se týče přípojných karavanů, první skupinou jsou menší přívěsy s hmotností do 750 kg spadající do kategorie nebrzděných „vozíků“. Výhodou těchto lehčích přívěsů je to, že ani s tažným autem o hmotnosti 3,5 tuny spadá do skupiny B, protože nepřekračuje povolený limit 4,25 tuny. Nevýhodou a zároveň typickou vlastností je strohost – nejmenší přívěsy většinou nemají téměř žádné vybavení.
Komplikovanější je to s brzděnými přívěsy nižší hmotnosti s hmotností kolem 1 – 1,3 tuny. Nepřesáhne-li maximální hmotnost přívěsu (tzn. stroj a náklad) pohotovostní hmotnost tažného vozidla (plně naložený přívěs nesmí vážit více než prázdné auto) a zároveň součet maximálních hmotností nepřesáhne 3,5 tuny, pak si opět vystačíte s řidičákem pro skupinu B.
Pozor, k řízení soupravy o celkové hmotnosti nad 3,5 tuny do 4,25 tuny musíte v autoškole podstoupit rozšíření skupiny B o skupinu E, jinak vám hrozí finanční postih a zákaz řízení.
Máte v tom jasno? Pak nezbývá, než si pořídit karavan a vyrazit vstříc dobrodružství.