Dovolená po vlastní ose je letos populární. Na co si mají řidiči dát pozor?

Five young people having fun in convertible car at the beach at sunset. They are wearing summer clothes, hats, and sunglasses and drinking alcoholic drinks.

Přestože je letošní léto v mnoha ohledech podobné tomu loňskému, v něčem se přesto liší. Loni Češi hromadně objevovali taje a krásy České republiky, letos se však většina lidí hrne do zahraničí. Velký podíl na tom má i očkování a vstřícnější podmínky pro vstup ostatních států. Na druhou stranu se množí případy, kdy došlo ke komplikacím s dopravou, a to zejména u leteckých společností.

I to může být jeden z důvodů, proč letos Češi do zahraničí míří zejména po vlastní ose. Žně mají půjčovny automobilů, obytných dodávek a karavanů, populární je si však takový vůz pořídit i do osobního vlastnictví. Nejedná se však o levnou záležitost a málokdo si může dovolit pořídit zbrusu nový karavan nebo dodávku s obytnou vestavbou. Mnoho lidí proto volí ojeté vozy, které však na druhou stranu nemusí být vždy nejspolehlivější.

Řešením je tak pojištění, které svou posádku nenechá ve štychu. Dobrou zprávou pro řidiče a ostatní cestující je i fakt, že některé pojišťovny začaly nabízet krátkodobé havarijní pojištění. To může přijít vhod třeba řidičům začátečníkům, kteří si v prvních měsících nejsou jistí, nebo právě dovolenkářům, kteří se na cesty vydávají vlastním vozem.

Krátkodobé havarijní pojištění si můžete sjednat na internetovém srovnávači Porovnej24.cz, kde jej nabízí celkem čtyři pojišťovny. Lze si ho tak sjednat na měsíc nebo prostě jen na dobu dovolené jako druh připojištění. Je také důležité vědět, že pojišťovna může vyžadovat servisní prohlídku vozu, a tak sjednání pojištění nenechávejte na poslední chvíli.

Cenu havarijního pojištění ovlivní zejména lokalita a samozřejmě i typ vozu, jeho stáří, věk řidiče, zvolená spoluúčast a i to, zda je povinné ručení řidiče bezeškodné.

Před cestou si také ověřte, zda platí zelená karta v cílové destinace a ve všech zemích, přes které pojedete. Ujistěte se, že máte v autě kompletní povinnou výbavu, v pořádku doklady a neuškodí mít ve voze kontakt na asistenční službu a mezinárodní formulář o nehodě, který je třeba vyplnit vždy, když dojde k jakékoli nehodě. Ať už ji zaviníte vy nebo někdo jiný a vy jste tím pádem poškozenou osobou.

Samozřejmostí je poté prostudování mýtného systému v ostatních zemích a pořízení odpovídajících známek. Plánujete-li strávit některou noc mimo jakékoli ubytovací zařízení, tzv. na divoko, předem se informujte o tom, zda je v dané zemi vůbec možné nocovat v autě přes noc a pokud ano, tak za jakých podmínek. Pokuty jsou na zakázaných místech většinou vysoké a vždy je nutné znát, jak se na tuto problematiku dívá místní zákon.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.