Co je spotřebitelský úvěr?
Nová pračka, sušička, luxusní sedací souprava nebo auto? Krátkodobé půjčky se hodí, pokud si chcete koupit dražší spotřební zboží, na které nemáte peníze v hotovosti. Anebo máte, nechcete být bez peněz.
Spotřebitelský úvěr je jednorázový úvěr, který si obvykle bereme, když potřebujeme nábytek, dražší kuchyňský spotřebič, televizi, auto nebo počítač. Pokud o takové půjčce uvažujete, dobře si rozmyslete, zda zboží skutečně potřebujete a zda je pro vás půjčka vhodným řešením.
Pokud si kupujete věc, kterou budete splácet 8 let, měla by vám fungovat a být užitečná i v době poslední splátky. Je rozumné zadlužovat se kvůli dárkům na dovolenou nebo Vánoce? Odpovězte si sami.
Pokud si chcete vzít spotřebitelský úvěr, měli byste vědět:
- Ve srovnání s úvěry na bydlení se jedná o krátkodobý úvěr, který finanční instituce obvykle poskytují na 1 až 8 let.
- Úrokové sazby jsou vyšší než u úvěrů na bydlení. Aktuální průměrné úrokové sazby si můžete prohlédnout v přehledu ČNB.
- Spotřebitelský úvěr obvykle nemusí být zajištěn zástavou, jako je tomu u úvěrů na financování bydlení, u kterých musíte zastavit nemovitost.
- Může se jednat o tzv. bezúčelový úvěr, tj. je jen na vás, na co peníze použijete, nemusíte to bance oznamovat ani dokládat.
- Čím déle úvěr splácíte, tím vyšší jsou vaše celkové náklady.
Od koho si mohu půjčit
Spotřebitelské úvěry mohou poskytovat banky nebo nebankovní společnosti s licencí. Můžete si je však pořídit i přímo u prodejců, kteří nabízejí například elektroniku na splátky. I v tomto případě však financování zboží probíhá prostřednictvím banky nebo nebankovní společnosti a obchodník nebo jeho smluvní partner je zprostředkovatelem úvěru.
Spočítali vám v obchodě s nábytkem splátky na vaši vysněnou kuchyňskou linku, kterou si momentálně nemůžete dovolit koupit v hotovosti? Uvědomte si, že podepíšete úvěrovou smlouvu s nebankovní společností a budete se jí zodpovídat, pokud nebudete splácet.
Jak získat spotřebitelský úvěr
O půjčku můžete požádat na standardní bankovní nebo nebankovní pobočce, ale také online nebo prostřednictvím mobilní aplikace.
Jak se vypočítá maximální částka, kterou vám může banka nebo nebankovní instituce půjčit? Ačkoli znáte obecné pravidlo, že splátky úvěru by neměly přesáhnout třetinu vašeho čistého příjmu, posouzení vaší žádosti je důkladnější proces.
Než vám půjčí peníze, banka nebo nebankovní společnost je povinna posoudit vaši schopnost splácet. To znamená, že se bude zajímat především o váš příjem upravený o životní minimum.
Poté banka odečte všechny vaše současné finanční závazky (např. leasing, kontokorentní úvěr nebo měsíční splátky úvěru na bydlení) – musí však počítat s o něco vyšší úrokovou sazbou, než jakou platíte v současnosti. Je to proto, že situace na finančním trhu se může v budoucnu změnit). Tak zjistí, zda máte nárok na další půjčku, a pokud ano, v jaké výši.