4 pravidla pro jízdu na sněhu
S příchodem zimy lze opět očekávat sněhovou nadílku a s ní i zhoršené podmínky na cestách. Mnozí řidiči nejsou na takovou změnu pořádně zvyklí a neví, jak se na zasněžené silnici chovat. Stačí dodržovat několik základních pravidel.
#1 Lehká noha na plynu i brzdě
Na suchém asfaltu tolik nevadí, že prudčeji přidáváte plyn nebo projedete ostřeji zatáčku. Sníh vám ale tyhle návyky neodpustí a pár metrů smyku vás donutí přehodnotit dosavadní způsob jízdy. Rozjíždějte se plynule, plyn přidávejte jemně a postupně. Pokud jedete do kopce, mějte zařazený co nejvyšší převodový stupeň. Ke kolům se nedostane tolik síly a nebudou tak prokluzovat.
K brzdění využívejte spíše motor, brzdovým pedálem si jen zlehka přibrzďujte před zatáčkou. Prudké sešlápnutí pedálu má za následek zablokování kol, a tím pádem i nemožnost ovládání vozu. K tomu se váže i jemná práce s volantem – nedělejte žádné prudké pohyby, jelikož na sněhu by auto šlo velmi brzo do smyku.
V zimě jezděte opatrněji a více předvídejte.
#2 Zimní výbava
Mezi základní zimní výbavu patří zimní pneumatiky. Bez těch snad dnes vyjíždí málokdo. Sledujte testy v odborných časopisech a vybírejte také podle nich. Kvalitní zimní pneumatiky s dostatečným vzorkem vám mohou uchránit zdraví i majetek, levné pneumatiky od neznámých čínských výrobců bývají zcela nevhodné a mnohdy i nebezpečné!
Do kufru přidejte i sněhové řetězy, startovací kabely nebo pytlík s pískem. Může se hodit i teplá deka. Na cestu vyrážejte s dostatečným množstvím paliva v nádrži. Pokud uváznete například v zácpě na dálnici, v mrazech oceníte, že si můžete zatopit.
#3 Jezděte opatrně, předvídejte
Na cestách můžete potkat mnoho řidičů, kteří vyráží jen svátečně, takže nejsou zvyklí na provoz. Velkou skupinu tvoří i mladí, nezkušení řidiči. Můžete dokonce narazit i na nezodpovědného motoristu, který nemá přezuto na zimní pneumatiky. Proto co nejvíce předvídejte, nechávejte si větší odstupy od aut před sebou, jezděte pomaleji.
Krušné chvilky vám dokáže připravit i sníh či led na silnici – zejména na mostech či v lesních úsecích vás může náhlá změna povrchu zaskočit. Sledujte i značky ohledně změny posypu například v okolí vodních nádrží nebo na železničních přejezdech.
#4 Trénink jízdy na sněhu
Trénink dělá mistra. Najděte si klidné, bezpečné místo, třeba opuštěné parkoviště, a na něm si vyzkoušejte, jak se vaše auto chová na sněhu. Zkuste si prudší brzdění, rychlejší vjezd do zatáčky nebo vyhýbací manévr. Za volantem se pak budete cítit jistější a případná krizová situace vás tak nepřekvapí.
Zdroj foto: Flickr.com, pixabay.com