Krátkodobý pronájem auta – kdy se vyplatí a pro koho?
Proč auto vlastnit, když si ho můžeme půjčit? S ohledem na nedostupnost nových vozidel a citelné podražení ojetin dává pronájem stále větší smysl. Samozřejmě vždy záleží na okolnostech – pro někoho je autopůjčovna jediná schůdná možnost, pro jiného zbytečnost. Podívejme se spolu problematice krátkodobého pronájmu na kloub!
Výhody dlouhodobého pronájmu jsou naprosto zřejmé. Jedná se o praktickou alternativu vlastnictví vozidla, která je oproti němu mnohem bezstarostnější. Majitelé motorových vozidel jsou si vědomi, že mají na bedrech spoustu povinností. Musí řešit servis, platit povinné ručení a kromě toho i řadu maličkostí, jako je dálniční známka.
V případě dlouhodobého pronájmu výše uvedené starosti odpadají. Zákazník má k dispozici odpovídající automobil, aniž by se musel o cokoliv starat. Navíc za poměrně výhodnou cenu, protože platí, že s rostoucí délkou pronájmu cena za zapůjčení vozu klesá.
Ale jak je to s krátkodobým pronájmem? Možná máte pocit, že jde o okrajovou záležitost a využívá ho jen velmi málo lidí – opak je pravdou a i třeba se mezi ně nakonec zařadíte i vy. O tom, co to vlastně je krátkodobý pronájem auta a jaké benefity z něj pro zákazníka plynou, jsme diskutovali s odborníky se oblíbené autopůjčovna Taggart.
Co je to krátkodobý pronájem auta?
Kde je ona pomyslná hranice mezi dlouhodobým a krátkodobým pronájmem? Čas je přece relativní veličina a vnímáme ho velmi subjektivně… Obecně se však pronájem auta označuje za krátkodobý, pokud délka zapůjčení netrvá déle než 2 měsíce. Obvykle se tedy délka zápůjčky pohybuje v řádu dní až týdnů.
Typy krátkodobého pronájmu
Krátkodobý pronájem vozu je obecný termín, který zahrnuje několik specifických variant. Nejde o nic složitého – zásadní rozdíl spočívá v délce zapůjčení a formě pronájmu.
Minutový či hodinový pronájem
Za minutovým/hodinovým pronájmem se skrývá služba, která se v poslední době zapsala do povědomí veřejnosti jako carsharing. Respektive ji obvykle carsharingové společnosti nabízí. Princip spočívá v zapůjčení vozidla, jenž se nachází v na určitém místě ve městě a následné „popojížďce“, po níž se auto vrátí na původní nebo jiné (ale povolené provozovatelem) místo.
Jak je patrné z názvu, carsharing je spíše alternativou městské hromadné dopravy. Zákazníci vozidla vracejí již po pár minutách až hodinách. Platí se na základě pevného tarifu, který je koncipován tak, aby reflektoval krátkou zápůjční dobu.
Výhodou carsharingu budiž fakt, že si jeho prostřednictvím můžeme pronajmou auto na popojíždění ve městě třeba jen na deset minut. Z tohoto pohledu jde o cenově dostupné řešení, které se však rozhodně nevyplatí pro dlouhodobé zapůjčení – v takovém případě by naopak bylo mnohem dražší než běžný pronájem.
Mezi další nevýhody carsharingu patří nejistý stav auta. Z povahy tohoto způsobu zapůjčení vyplývá, že není možné, aby byly vozy mezi jednotlivými zapůjčeními vyčištěny. A nikdy si nemůžete být jistí, kdo seděl za volantem před vámi.
Pronájem auta na několik dní
Krátkodobé zapůjčení auta na několik dní, ale méně než na týden, je taková klasika. Nájemce platí dle stanovené denní sazby, která může (a nemusí) zahrnovat limit najetých kilometrů. Kvalitní autpůjčovny, mezi něž mimochodem patří i Taggart, nabízí rovnou dva tarify – jeden s limitem (např. 200 km/den) a druhý bez limitu. Zákazník by si měl předem promyslet, co mu bude více vyhovovat. Záleží tedy na povaze cestování.
Krátkodobé zapůjčení auta na několik dní je jako stvořené pro někoho, kdo potřebuje dopravní prostředek na služební cestu, dovolenou – nebo na každodenní použití v době, kdy je vlastní automobil v servisu.
Krátkodobou zápůjčku také využívají lidé, kteří potřebují specifické auto pro určitou příležitost. Jak tomu rozumět? Když nahlédnete do vozového parku autopůjčovny Taggart, bude vám to hned jasnější. Najdete v něm automobily jako VW Transporter, Opel Vivaro či Mercedes-Benz V – všechny jako stvořené pro přepravu party přátel někam na hory. Ford Mustang ve verzi cabrio se zase může hodit na víkendovou projížďku plnou romantiky a adrenalinu.
Z hlediska ceny a stavu vozidel je při krátkodobém pronájmu vždy vhodné kontaktovat kvalitní autopůjčovnu – carsharing se tak dlouhou dobu rozhodně nevyplatí. Půjčovna naopak garantuje špičkový stav vozu a často nabízí i zajímavé doplňkové služby (např. zapůjčení příslušenství atd.).
Krátkodobé zapůjčení na týden a déle
Poslední variantou zapůjčení automobilu je pronájem auta na dobu delší než týden a kratší než cca 2 měsíce (pak už hovoříme o dlouhodobém pronájmu).
Naprostou většinu klientely tvoří lidé, jež mají auto v servisu a počítají s tím, že se oprava protáhne na další dobu, případně automobil dočasně nemají (např. z důvodu prodeje a čekání na nový vůz). Dále pak klienti, kteří o automobil přišli následkem havárie a čekají, až se vyřeší pojistná událost. Během této doby však nemohou být bez auta. A konečně zapůjčení z důvodu delší cesty do zahraničí.
Ale samozřejmě se najdou i jiné důvody, proč uvažovat o krátkodobém pronájmu. Představte si, že si chcete pořídit nové auto a máte rovnou tři horké kandidáty. A protože jde o v zásadě odlišná auta, nejste si vůbec jistí, kterému dát přednost. Zkušební jízda nic neřeší, trvá jen velmi krátkou dobu… Stačí si v autopůjčovně zapůjčit stejný nebo podobný vůz a jezdit s ním třeba týden nebo dva. To už je dostatečně dlouhá doba na to, abyste si udělali objektivní obrázek o smysluplnosti takové volby.
Resumé? Krátkodobý pronájem auta smysl má a určitě byste teď sami našli další správné možnosti jeho využití. Bez ohledu na to, jestli si vůz půjčíte kvůli nedostatečné kapacity či výkonu vlastního vozu, nebo z úplně jiného důvodu, nezapomeňte na to, že renomé autopůčovny hraje klíčovou roli. Sázkou na jistotu je vždy autopůjčovna Praha Taggart, což potvrzují i samotní zákazníci (viz hodnocení na firmy.cz a na Facebooku).