Čištění DPF filtru: Doma, nebo v servisu?
Filtr pevných částic má u na starosti zachycování pevných částic výfuků. Jeho účinnost překonává 80 %, mnohdy je jeho efektivita ještě vyšší. Když se zanese, motor výrazně snižuje výkon. Víte, co dělat, když je váš filtr pevných částic zanesený? Dá se čištění zvládnout svépomoci, nebo je lepší požádat o pomoc odborníka?
Jezdit bez filtru je nezákonné
Filtrem pevných částic jsou vybavena všechna auta s dieslovým motorem, která byla vyrobena po roce 2000. Protože se jedná o poměrně drahou položku, spousta řidičů řeší její zanesení či poškození pouhým odmontováním, aniž by DPF filtr nahradili novým. To je ale chyba! Kvůli vypouštěným emisím do ovzduší je DPF filtr povinnost. Určitě se nechcete podílet na ničení životního prostředí a zvyšovat riziko, že někdo onemocní astmatem nebo dokonce rakovinou plic. Nepřestávejte znečištěný filtr používat úplně. Raději si ho nechejte vyčistit.
Amatérská práce se může vymstít
Přemýšlíte, že se do práce pustíte sami nebo ji necháte na kamarádovi, který se v autě vyzná? Jestli jeden z vás není profík a znalosti sbíráte pouze z rad na internetu, radíme vám, abyste se do toho nepouštěli. Amatérské čištění DPF filtru nemusí vyjít podle představ.
Kutilové se snaží filtry často čistit pomocí chemie. Účinek se sice dostaví, ale není dlouhodobý. Brzy se dostanete opět tam, kde jste už byli. Jiní muži se do čištění pouštějí tlakovým vyfoukáváním. I v tomto případě je efekt krátkodobý, navíc se při něm dostává do okolí příliš mnoho škodlivých látek. Třetí skupina amatérů se pokouší filtr vypláchnout nebo vyčistit tlakovou vodou. Postupy přitom nejsou odborné ani precizní, a tak hrozí poškození filtru.
Přenechte čištění DPF filtru odborníkům
S ohledem na výše uvedené je vhodné přenechat čištění DPF filtru opravdovým odborníkům, kteří přesně vědí, jak postupovat a dosáhnout skvělých výsledků, aniž by ubližovali autu, sobě nebo svému okolí. Investice do profesionálních služeb se rozhodně vyplatí.